Грција оваа година ќе ја напушти еврозоната, смета нобеловецот Пол Кругман

Од:

Грција ќе ја напушти еврозоната уште во текот на оваа година, оцени американскиот економист и добитник на Нобеловата награда за економија, Пол Кругман.

Според Кругман, двата пакети за спас на Грција не дале резултати од нив земјата немала голема корист, па затоа единствен излез ќе и биде да се откаже од еврото и да ја напушти еврозоната.

Кругман смета и дека политиката на штедење како мерка за излез од должничката криза, што ја промовира германскиот канцелар Ангела Меркел, е погрешна и не да ги дала саканите резултати.

Според него, најдобар начин за спас на еврото е издавањето на еврообврзници, кои би ги емитувала Европската централна банка.

Би можело да ве интересира

Лажни негативни резултати од тестови за Ковид-19 се продаваат за 40 евра на грчко-бугарската граница

А1он

Сириза: Грчката влада се опушта, а бројот на новозаразени расте

А1он

Во отпадните води во Солун откриено присуство на геноми на коронавирусот

Ана Ололовска

Сакеларопулу со поддршка до Вартоломеј за Света Софија

Ана Ололовска

Комисијата на епидемиолози предлага откажување на панаѓурите во Грција и зголемена контрола на копнените граници

Ана Ололовска

Пецас: Грција бара од ЕУ листа со санкции за Турција во случај да ги прекрши нашите суверени права

Ана Ололовска

Leave a Comment

fifteen − one =