Грција очекува со Бајден уште повеќе да ги зајакне односите со САД

Од:

Грчката претседателка Катерина Сакеларопулу, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и министерот за надворешни работи Никос Дендиас преку нивните официјални твитер-профили упатија честитки до новиот претседател на САД Џо Бајден и потпретседателката Камала Харис и изразија надеж за дополнително зајакнување на пријателството и соработката меѓу двете земји и двата народа.

Портпаролот на грчката Влада Христос Тарандилис на денешниот редовен брифинг со новинарите рече дека се надеваат на соработка и интензивно присуство на САД во регионот и додаде дека Бајден е „претседател на САД кој одлично ги познава прашањата поврзани со регионот“.

– Владата му честита на новиот претседател на САД Џо Бајден и јасно е дека сака дополнително да ги продлабочи билатералните односи во корист на двете земји и на двата пријателски народа, како и да обезбеди мир и стабилност во нашиот регион, рече Тарандилис.

Би можело да ве интересира

Њујоршките обвинители конечно добија пристап до даночните документи на Трамп

Жарко Настоски

Блинкен „виртуелно“ ќе ги посети Мексико и Канада

Жарко Настоски

„Прекини го молкот“ – специјален сајт за грчкото #metoo

Ана Ололовска

Нов протест на студентите во Грција

Ана Ололовска

Пораст на бројот на заразени со новиот сој коронавирус во Њујорк, сличен на јужноафриканскиот и бразилскиот

Ана Ололовска

САД: Трпеливи сме со Иран, ама тоа има граници

Жарко Настоски