Грција најави нов круг прелиминарни контакти со Турција наскоро

Од:

Грција и Турција се договориле наскоро да го одржат во Истанбул, 61-от круг од прелиминарните контакти, соопштија од грчкото МНР.

Во изминатиот период грчкиот премиер, како и министрите од неговата Влада порачуваа дека поддржуваат почеток на дијалог до Турција, но само доколку Анкара запре со провокациите во Источниот Медитеран и само за единствената разлика, односно одредување на Ексклузивната економска зона.

Последен пат прелиминарни разговори меѓу Анкара и Атина беа одржани во 2016 година.

Би можело да ве интересира

Рама и Дендијас се договориле прашањето на поморската граница меѓу Грција и Албанија да го решаваат меѓународните инстанци

Жарко Настоски

Грција бара ембарго на извоз на оружје во Турција

Жарко Настоски

Грција ќе го продолжи воениот рок од девет на 12 месеци

Ана Ололовска

Ердоган: Русија, САД и Франција ја снабдуваат Ерменија со оружје

Ландов

Мицотакис: Оградата на границата со Турција ќе биде готова до април

Ана Ололовска

Насилството врз животните во Грција станува кривично дело

А1он