Грција ќе реагира за регистрацијата на турското бренд име „Turkaegean“

Од:

За туристичката кампања и барањето Турција да го регистрира бренд името „Turkaegean“ (Турски Егеј) во надлежните служби на Европската Унија, Грција подготвува соодветна правна реакција, според владиниот портпарол и министерот за туризам, јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

Портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому во интервјуто за телевизијата „Скај“ објасни дека не станува збор за признавање на конкретното трговско име од Европската Унија, туку е одлука на приватна канцеларија во Мадрид и истакна дека сепак Грција ќе реагира, додавајќи дека САД не го прифатиле и не го признале конкретниот термин.

Министерот за туризам на Грција Василис Кикиљас, говорејќи за „ЕРТ“ објасни дека ќе покренат правна процедура.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Теодорикакос: Провокативни, невистинити и нереални се изјавите дека Грција е центар за обука на терористи

Грција планира да ја прошири 80 километри оградата кај Еврос на границата со Турција

А1он

Угостителски објекти во Грција затаиле приход од над пет милиони евра

А1он

Грчки град е најважната точка во ЕУ: Се користи за воени пратки, од тенкови и оклопни транспортери до хеликоптери

А1он

Христов: Интерконекторот со Грција ќе стартува од 1 октомври

Во Грција потврдени вкупно 50 случаи на мајмунски сипаници