Грција ќе ја користи вакцината на Астра Зенека за лица под 65 години

Од:

Националната комисија за имунизација во Грција, на денешниот состанок, даде зелено светло за вакцината на Астра Зенека и едногласно одлучи да не се користи за лица над 65-годишна возраст, туку ќе ја примат граѓаните меѓу 18 и 64 години, додека пак почетокот на вакцинацијата со конкретната вакцина во Грција се очекува да започне по 12 февруари.

dobivaj vesti na viber

Во Грција во тек е вакцинација на граѓаните над 80 години со вакцината на Фајзер, а со оглед на тоа дека вакцината на Астра Зенека е наменета за друга категорија, во следниот период ќе се отвори платформата за закажување термин за лицата меѓу 60 и 64 години, а со тоа ќе се формира паралелен систем на имунизација на населението.

Претседателката на комисијата Мариа Теодориду и Генералниот секретар од Министерството за здравство на Грција Мариос Темистоклеус, по состанокот истакнаа дека станува збор за безбедна и ефикасна вакцина, а единствената причина за одлуката за лицата над 65 години е затоа што не постојат доволно податоци за конкретната група.

Теодориду истакна дека вакцината на Астра Зенека „има многу добри карактеристики на безбедност, можност да создаде имунитет и на ефикасност“.

-Националната комисија за вакцинација препорачува вакцинација со вакцината Астра Зенека за лица на возраст од 18 до 64 години. Националната комисија за вакцинација препорачува период од 12 седмици помеѓу првата и втората доза на вакцината. Овие препораки може да бидат изменети во следниот период, во зависност од најновите податоци, рече Теодориду.

Би можело да ве интересира

Грција ги укинува речиси сите рестриктивни мерки за Ковид-19

Продолжено времетраењето на сертификатите во внатрешноста на Грција

Во Грција од денеска маските не се задолжителни на отворено

ЕУ одобри третман со лекот Сафнело на Астра Зенека за лица со лупус

Ана Ололовска

Вакцинираните пред седум месеци, без бустер доза од денеска во Грција немаат сертификат

Катерина Павлова-Николовска

Во Грција од денеска маските на отворено се задолжителни, за непочитување на мерката казна од 300 евра