Грција ќе го продолжи воениот рок од девет на 12 месеци

Од:

Грчкиот министер за одбрана Никос Панагиотопулос рече дека задолжителниот воен рок наскоро ќе биде продолжен од девет на 12 месеци со цел значително зајакнување на вооружените сили.

Тој нагласи дека бројот на професионални офицери и бројот на ученици во воените училишта ќе се зголемат, пренесува Грчки репортер.

Панагиотопулос не прецизираше кога тоа може да се случи, но се претпоставува дека тоа ќе биде на почетокот на 2021 година.

Би можело да ве интересира

Во Грција починал 101 пациент заразен со коронавирусот, забележани 2.135 нови случаи

Жарко Настоски

Грчки пратеници-лекари се нудат да помогнат во борбата со Ковид-19

Жарко Настоски

Чавушоглу: Очекуваме ЕУ да ги сфати своите грешки

Жарко Настоски

Дендиас: Турција уништува секаква перспектива за дијалог и не остава простор за позитивна агенда на Европскиот совет

Ана Ололовска

Карантинот во Грција нема да заврши на 30 ноември

Ана Ололовска

Двајца грчки пратеници подготвени како лекари да се вклучат во битката со пандемијата

Ана Ололовска