Грција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Од:

Сите грчки компании кои увезуваат руски гас се префрлиле на новата процедура за плаќање на Гаспром во рубли изјавил за РИА Новости извор од индустријата за гас.

Во Грција има три главни увозници на руски природен гас. Според изворот, сметките се отворени, процесот на плаќање е во тек

„Потребни се два дена за да се претворат во рубли и да се префрлат пари од една на друга сметка. За да се направи ова, плаќањето во евра треба да пристигне на 23 мај“, објаснува изворот на РИА Новости.

Претходно, атинската новинска агенција АМНА објави дека грчката гасна компанија ДЕПА ги завршила порамнувањата со Гаспром за априлското снабдување со природен гас, исплатата е извршена во евра.

Според извештајот, исплатата е извршена во евра, согласно инструкциите на Европската комисија од 19 мај, не е прекршена меѓународната рамка на санкции и одлуките на Европската унија.

Коментирајќи ги објавите на грчкиот печат дека во случај на прекин на испораката на руски гас, грчките власти ќе бидат принудени да ја исклучат електричната енергија поради недостаток на капацитет, соговорникот на агенциите рече: „Нема да има прекин на снабдувањето, се е во ред“.

Би можело да ве интересира

Петмина загинати при падот на рускиот воен транспортен авион

А1он

Блинкен: Војната на Русија ќе доведе до глад 40 до 50 милиони луѓе

А1он

Убиен проруски началник, украински дипломат објави фотографија од телото: „Елиминиран еден од предавниците“

Ана Ололовска

Британско разузнавање: Украинците заробиле руски пилот платеник откако бил соборен авионот

Ана Ололовска

Зеленски: Украина не е тампон зона меѓу Западот и Русија, таа во иднина ќе биде членка на ЕУ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Хајдај: Бранителите мора да се повлечат од Северодоњецк

Ана Ололовска