Грција и Израел го потпишаа најголемиот одбранбен договор вреден 1,37 милијарди евра

Од:

Министерствата за одбрана на Грција и Израел го потпишаа најголемиот одбранбен договор досега меѓу Израел и Грција, во висина од околу 5,4 милијарди израелски нови шекели и вклучува формирање Меѓународен центар за обука на летови за грчкото воено воздухопловство, од „Elbit Systems“, соопштија од израелско министерство за одбрана, јави дописничката на МИА од Атина.

Додаваат дека во рамките на договорот ( 1,37 милијарди евра), меѓународната компанија за одбранбена електроника со седиште во Израел ќе обезбеди опреми за надградба и работа на Т-6 авионите на грчките воздухопловни сили, како и обука, симулатори и логистичка поддршка.

Од Министерството за одбрана на Грција, без да ја споменат висината на договорот, соопштија дека предвидува формирање Меѓународен центар за обука на летови во грчкиот град Каламата и „носи конечно решение на долгогодишниот проблем во обуката на академијата за воена авијација“, а паралелно „суштински ја зајакнува стратешката соработка меѓу Грција и Израел“.

Би можело да ве интересира

Конфликтот меѓу Израел и Палестина се прелеа во Европа: Нападнати синагоги, запалени знамиња

ВИДЕО: Про-израелски и про-палестински демонстранти се степаа во Њујорк

Катерина Павлова-Николовска

Трамп го обвини Бајден за ескалацијата на насилството меѓу Израел и Хамас

ВИДЕО: Апокалиптични сцени и утрово, најмалку 40 мртви, продолжуваат судирите меѓу Израел и Хамас

Катерина Павлова-Николовска

Израел ликвидираше двајца разузнавачи на Хамас

(ВИДЕО) Беснее војната на Блискиот Исток: Хамас го засипа Тел Авив со 130 ракети

Жарко Настоски