Грција и Франција пред нов одбранбен договор за набавка на француски фрегати

Од:

Имајте малку трпение, кусо одговори портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому на денешниот редовен брифинг со новинарите, во однос на натписите во медиумите дека Грција и Франција се пред нов одбранбен договор за набавка на француски фрегати, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис денеска е во Париз, каде што заедно со францускиоот претседател Емануел Макрон свечено ќе ја отворат изложбата во Лувр „Париз – Атина раѓањето на модерна Грција 1675-1919“, посветена на 200-годишнината од грчката револуција, а веднаш потоа ќе имаат и работна вечера.

Според медиумите во Грција, Мицотакис и Макрон ќе разговараат за новиот одбранбен договор меѓу двете земји, во кој е вклучена набавка на три француски фрегати и уште шест авиони Рафал, додека пак во текот на утрешниот ден, според истите информации, ќе бидат официјално соопштени детали, а договорот би го потпишале надлежните министри за надворешни работи и одбрана, кои веројатно ќе заминат за Париз.

Овие информации, не ги демантираше владиниот портпарол, но одби да даде дополнителни детали и на двете новинарски прашања на оваа тема кусо повтори: „Имајте малку трпение“.

Би можело да ве интересира

Стилијанидис: Во невремето во Атина ќе имавме и до 300 загинати, ако се потврдеа прогнозите и ако не преземевме мерки

Ана Ололовска

Спортските натпревари во Грција со зголемен број гледачи

Ана Ололовска

Јоргос Папандреу се кандидира за претседател на Движењето на промена

А1он

Циодрас: Со вакцинацијата избегнавме 8.400 смртни случаи во Грција од Ковид-19

Ана Ололовска

Од Грција за Португалија заминаа 48 бегалци

Ана Ололовска

Земјотрес од 6,1 степен во морскиот дел јужно од грчкиот остров Карпатос