Грција го затвори граничниот премин со Турција кај Еврос

Од:

Поради насобраните бегалци и мигранти на турска страна со намера да влезат на грчка територија, Грција претпладнево го затвори граничниот премин „Кастањес” со Турција кај Еврос, објави грчката новинска агенција АНА-МПА, јави дописничката на МИА од Атина.

Според истите информации, затворена е царинската служба и не се пропуштаат граѓани, а грчката страна уште од рано утрово е под силно полициско обезбедување.

Грчките медиуми пишуваат дека ситуацијата е мирна на граничниот премин е мирна.

Претходно, извор од турската Влада изјави дека Турција веќе нема да ги задржува бегалците кои сакаат од Турција да одат во земјите од ЕУ. Се проценува дека во Турција има околу четири милиони бегалци од војната во Сирија

Би можело да ве интересира

Светиот оган регуларно ќе пристигне во Грција за Велигден, но на скромна церемонија

Ана Ололовска

Грчката Влада одобри богослужбите во црквите да бидат зад затворени врати

Ана Ололовска

Нови шест смртни случаи од Ковид-19 во Грција и 20 новозаразени

А1он

„Остануваме исправени“ – програма на СИРИЗА со економски мерки во вредност од 26 милијарди евра

А1он

Пецас: Остануваме дома во април за во мај да можеме се радуваме на првите резултати

Ана Ололовска

Општина Солун со дрон ќе ги информира граѓаните да останат дома

Ана Ололовска