Грција го ограничува работното време на угостителските објекти

Од:

Во повеќе делови на Грција, меѓу кои и острови што се популарни туристички дестинации, од денеска се воведува ново, ограничено работно време на угостителските објекти, кафулињата, баровите, ноќните клубови и слично, односно ќе треба да затвораат на полноќ, јави дописничката на МИА од Атина.

Мерката денеска стапува во сила и ќе важи до 23 август, а се однесува на регионот источна Македонија и Тракија, на градовите Солун, Лариса, Волос, Катерини, на Халкидики, како и на островите Крит, Крф, Миконос, Парос, Санторини, Родос, Андипарос, Закинтос и Кос.

Алтернативната портпаролка на грчката Влада Аристотелиа Пелони, вчера, соопштувајќи ја мерката, рече дека во зависност од текот на епидемиолошките податоци, забраната може да се прошири и во други делови на земјата.

Со одлуката на Владата, сите угостителските објекти, кафулињата, ноќните клубови и слично во конкретните области забрането е да работат од полноќ до 7 часот наутро.

Би можело да ве интересира

Фајзер: Новите вакцини ќе бидат готови за 100 дена ако варијантата Омикрон е отпорна на сегашните

Ана Ололовска

СЗО го класифицираше новиот сој коронавирус како загрижувачки и високо пренослив

Ана Ололовска

Австралија воведува ограничувања за патувања за девет јужноафрикански земји

Ана Ололовска

Модерна ќе развие дополнителна доза од вакцината за новооткриениот „омикрон“ сој на коронавирусот

Ана Ололовска

Ова е Ковид-21, вели белгискиот премиер за најновиот сој на вирусот

А1он

САД и Канада ограничуваат патувања од јужноафрикански држави поради новиот сој на Ковид-19

А1он