Грција бара ембарго на извоз на оружје во Турција

Од:

Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас испрати писмо до германскиот колега Хајко Мас и шпанската министерка за надворешни работи Аранча Гонсалес-Лај, во кое бара да се воведе ембарго на увозот на оружје во Турција.

Дендиас во писмото бара да не се издаваат дозволи за извоз во Турција на одредени видови воена опрема, како што се подморници, фрегати, надградба за авиони и оклопни возила.

Грчкиот министер за надворешни работи ги наведува и неодамнешните провокативни акции од страна на Турција, истакнувајќи дека Анкара сака да ги постигне своите цели со воени средства.

Би можело да ве интересира

Турција купува 50 милиони дози од кинеска вакцина против Ковид-19

Жарко Настоски

Грчката претседателка Сакеларопулу: Ќе биде потребно време да се урнат стереотипите што произлегуваат од родовата нееднаквост

Жарко Настоски

Утре генерален штрајк во Грција, денеска прекин на работа на контролорите на летање

Ана Ололовска

Семејното насилство е најзастапен облик на насилство врз жените во Грција

Ана Ололовска

Во Грција починал 101 пациент заразен со коронавирусот, забележани 2.135 нови случаи

Жарко Настоски

Грчки пратеници-лекари се нудат да помогнат во борбата со Ковид-19

Жарко Настоски