Грчкото МНР го осуди палењето на турското знаме во Атина

Од:

Грција на најкатегоричен начин осудува било каква навреда на националниот симбол на било која земја, а во конкретниот случај на Турција. Таквите чинови се спротивни на културата и традициите на грчкиот народ, соопштуваат од Министерството за надворешни работи на Грција, откако вчера пред грчкиот Парламент беше запалено турското знаме, јави дописничката на МИА од Атина.

За време на собирот за одбележување на Денот за сеќавање на геноцидот врз пондијските Грци во центарот на Атина, според грчките медиуми, знамето било запалено од мала група граѓани, кои веројатно не биле поврзани со организаторите на настанот.

Се создала и мала тензија кога организаторите, се обиделе да ги спречат било какви инциденти, како и да се запали знамето.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Нереди во Атина, демонстранти ја нападнаа полицијата со молотови коктели

Турскиот Државен совет одобрил пренамена на Аја Софија во џамија, тврдат извори во владата

А1он

Грчки медиуми ги вратија парите добиени од владата за информативна кампања за коронавирусот

А1он

При експлозија во камион, загинаа тројца турски војници

Ана Ололовска

Турскиот Врховен суд најверојатно ќе одобри пренамена на Света Софија

Ана Ололовска

Вебер: ЕУ да ги прекине преговорите со Турција

Ана Ололовска