Грчкото Министерство за одбрана демантира дека планира да купи дронови од Турција

Од:

Министерството за национална одбрана на Грција категорично ги демантира шпекулациите и непотврдените информации што доаѓаат од странските медиуми дека грчката армија има намера да набави далечински управувани или беспилотни летала од турско производство, соопштуваат од грчкото Министерство, јави дописничката на МИА од Атина.

Во соопштението, освен што ги демантираат натписите во грчките и странските медиуми, коментираат дека шпекулациите се шират уште кон крајот на мај, порачувајќи дека потребно е прво да се проверат информациите пред да се објават во внатрешноста на земјата, „согласно основните правила за новинарска етика, особено кога станува збор за чувствителни прашања поврзани со националната одбрана и безбедност“.

Додаваат дека во спротивно, Министерството за одбрана го задржува целото законско право да се справи со ширењето лажни вести како што е тоа предвидено со соодветните закони.

Би можело да ве интересира

Од почетокот на туристичката сезона, во Грција регистрирани 1.238 случаи на Ковид-19 кај посетители

Ана Ололовска

Грција најави нов круг прелиминарни контакти со Турција наскоро

А1он

Ердоган во Турција тужи грчки новинари поради навредливата насловна страница

А1он

Состанок на Света Гора по ширењето на коронавирусот

Ана Ололовска

Турција ја обвини ЕУ за двојни стандарди

Ана Ололовска

Со хеликоптер спасени шест лица заглавени во грчко планинско село од невреме

Ана Ололовска