Грчко МНР: Турција да запре со провокациите на Кипар и да се усогласи со меѓународното право

Од:

Турција мора веднаш да го запре нејзиното провокативно однесување и да се усогласи со меѓународното право, повикуваат од Министерството за надворешни работи на Грција во соопштението по повод 47-годишнината од турската инвазија на Кипар, јави дописничката на МИА од Атина.

Од грчкото МНР потенцираат дека Грција, „во целосна координација со Република Кипар, работи на праведно и одржливо решение на кипарското прашање“, решение што ќе се заснова на резолуциите на Советот за безбедност на ОН и европското законодавство, односно обединет Кипар во рамките на една федерација со две заедници и две зони.

Додаваат дека не се согласуваат и целосно ги отфрлаат напорите на Турција и раководство на турско- кипарската заедницата за промена на конкретната перспектива.

-Продолжувањето на незаконските активности, како и новите соопштенија од турска страна ги кршат соодветните одлуки на Советот за безбедност, целосно се во спротивност со заклучоците на Европскиот совет, како и со повиците на меѓународната заедница. Тие се за осуда и не треба да останат неодговорени. Турција мора веднаш да запре со провокативното однесување и прекршувањата и да се усогласи со меѓународното право, соопштуваат од грчкото МНР.

Би можело да ве интересира

Заедничка декларација на ЕУМЕД-9 по Самитот во Атина

А1он

Германецот Кунц пред промоција во нов селектор на Турција

А1он

Грција: В понеделник ќе биде соопштена вакцинација со трета доза за здравствените работници и лицата над 60 години

А1он

Во Грција работат 1.500 центри за вакцинација со капацитет од 75.000 дневни вакцинации

А1он

Директорот на Фронтекс во посета на бугарско-турската граница

А1он

Папајоану: Се надеваме дека набргу ќе се свика првата меѓувладина конференција ЕУ-Северна Македонија

А1он