Грчкиот премиер направи мали промени во Владата

Од:

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис денеска направил функционални подобрувања во министерствата за финансии, за развој, за труд, за здравство и животна средина, според владиниот портпарол Стелиос Пецас, кој ги соопшти промените во Владата.

Во мини-реконструкцијата направени се неколку мали промени, односно двајца заменици-министри станаа алтернативни министри, поставени се тројца нови заменици министри и седум нови генерални и специјални секретари во неколку министерства.

Пецас рече дека Мицотакис го дополнува владиниот состав кој „останува стабилен и во однос на бројот и во однос на реформаторската политика“.

Заменик министерот за финансии Теодорос Скилакакис сега е алтернативен министер за финансии надлежен за фискална политика, а алтернативен министер за развој и инвестиции стана досегашниот заменик министер Никос Папатанасис.

Нови заменици министри се поставени во министерствата за труд и социјални прашања, за здравство и за животна средина и енергија.

Портпаролот на грчката Влада соопштувајќи ги промените рече дека целта е ефективно управување со зголемените ресурси, поддршка на вработените и осигурителниот системот, организациско зајакнување на Министерството за здравство, заштита на животната средина и справување со предизвиците од климатските промени.

– Киријакос Мицотакис одбира лица од Парламентот и општеството, од различни возрасти и искуства. Водечки критериум е способноста и подготвеност да понудат, независно од идеолошките позадини. Пред предизвиците со кои што се соочуваме, веќе успешната Влада добива функционални подобрувања од премиерот за уште поефикасно, да ги исполни очекувањата на граѓаните, рече Пецас.

Новите членови на Владата утре ќе положат свечена заклетва во претседателската палата.

Би можело да ве интересира

Од почетокот на туристичката сезона, во Грција регистрирани 1.238 случаи на Ковид-19 кај посетители

Ана Ололовска

Септемвриските пензии ќе се исплаќаат предвреме, почнувајќи од понеделник

А1он

Владата ги усвои мерките за откуп на грозјето

А1он

165 основни и само четири средни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

А1он

Грција најави нов круг прелиминарни контакти со Турција наскоро

А1он

Ердоган во Турција тужи грчки новинари поради навредливата насловна страница

А1он