Грчкиот Парламент вечер ќе гласа за ратификација на Протоколот за членство во НАТО

Околу 19 часот по локално време, доколку нема пролонгирање и доцнење поради обраќањата на пратениците, се очекува да се одржи гласањето во грчкиот Парламент за ратификација на Протоколот за членство во НАТО, јави дописничката на МИА од Атина.

Кратко, по 10.30 часот утринава, почна расправата на пленарната седница, што е во тек, за нацрт законот од Министерството за надворешни работи „Ратификација на Протоколот кон Северноатлантскиот договор за пристап на Република Северна Македонија“.

Гласањето, исто како и за ратификацијата на Договорот од Преспа, ќе биде со прозивање на сите 300-те пратеници кои ќе треба да кажат дали гласаат „за“, „против“ и „воздржано“ за конкретниот нацрт закон.

 

Би можело да ве интересира

Димитров за „Ефимерида тон синдактон”: Свртивме страница, но е бела и сега треба да ја испишеме

Урсула фон дер Лајен: Грција и Македонија дадоа светол пример за тоа што значи Европа

Ципрас: Договорот од Преспа беше тежок, но исто времено и важен и неопходен договор

Силјановска: Заевизмот со потпишување на Преспанскиот договор ја избриша поделбата на власта на извршна, судска и законодавна

Рикер: Политиката што САД ја спроведува на Балканот се поклопува со интересите и аспирациите на земјите

Вуцис-Мун: Договорот од Преспа ќе донесе мир, стабилност и безбедност во регионот