Грчкиот Парламент го отфрли предлогот за недоверба на министерот за финансии

Од:

Со 158 гласа „против“, грчкиот Парламент доцна синоќа не го изгласа предлогот на опозициската СИРИЗА за недоверба на министерот за финансии на Грција Христос Стајкурас, јави дописничката на МИА од Атина.

Против недоверба гласаа сите пратеници од владејачката Нова демократија, додека пак „за“ беа пратениците од опозициските партии СИРИЗА, Движење на промена, Комунистичката партија и Грчко решение.

На гласањето му претходеше тридневна расправа која траеше вкупно 35 часа, а во четвртокот СИРИЗА го достави предлогот за недоверба на министерот за финансии поради новиот предлог закон за решавање на долговите и доделување втора шанса, во кој е вклучен и новиот законик за стечај.

Би можело да ве интересира

Во Грција тројца полицајци починаа од Ковид-19, а заразени се над 400

Ана Ололовска

Кикиљас: Вакцините се ефикасни и безбедни

Ана Ололовска

Карантинот во Грција продолжен до 14 декември

Ана Ололовска

Мицотакис: Со правилни мерки, ќе успееме да се справиме и со вториот бран од пандемијата

Ана Ололовска

Дендиас и Захариева разговарале за ЕУ перспективата на Западен Балкан

Ана Ололовска

Земјотрес од 4.4 степени во близина на Атина

Ана Ололовска