Грчки новинар ликвидиран со шест куршуми пред неговиот дом

Од:

Со најмалку шест куршуми, кусо пред 15 часот по локално време, пред неговиот дом во атинска населба, убиен е грчкиот новинар Јоргос Карајваз од телевизијата „Стар“.

Станува збор за познат и искусен новинар, кој долги години следеше црна хроника и покриваше теми поврзани со полицијата, за истите теми имаше информативен портал, а паралелно работеше во претпладневна емисија на телевизијата „Стар“.

По завршувањето на денешната емисија, сторителите, кои најверојатно биле двајца и се превезувале со мотор го пресретнале пред неговиот дом во јужниот дел на Атина.

Неофицијално, на местото на убиството полицијата пронашла најмалку 17 чаури, а сторителите веројатно користеле оружје со придушувач, jaвија грчки медиуми.

Полицијата работи на расчистување на причините за убиството.

Според грчките медиуми, Карајваз никогаш не споменал некакви закани или дека е загрижен за неговиот живот.

Станува збор за второ вакво убиство во Грција, откако на речиси ист начин, во 2010 година, пред неговиот дом беше убиен новинарот Сократис Гиољас.

Портпаролката на грчката Влада Аристотелиа Пелони, во писменото соопштение вели дека надлежните работата на расчистување на случајот. -Убиството на новинарот Јоргос Карајваз нѐ шокираше сите. Властите веќе го испитуваат случајот за да се уапсат сторителите и да бидат изведени пред лицето на правдата, соопштува Пелони и изразува сочувство до блиските на новинарот.

Би можело да ве интересира

Плеврис: Не се покренува прашањето за рестриктивни мерки за Солун и поширокиот регион

А1он

Во Атина пристигнаа шест пратенички од Авганистан, а не седум како што првично беше соопштено

А1он

Варвициотис: ЕУ да биде доследна и кредибилна во обврските кон Западен Балкан

А1он

Во Атина пристигнаа седум пратенички од Авганистан

Имамоглу: Атина и Истанбул можат да изградат мост на мир

А1он

Во болниците во северна Грција сите починати од Ковид-19 во изминатата седмица биле невакцинирани

Ана Ололовска