Грчката Влада ќе им исплати 9,5 милиони евра на општините во кои се сместени мигранти

Од:

За приемот на мигранти, општините во кои има прифатни центри, од владата ќе добијат вкупно 9,5 милиони евра, кои произлегуваат од реципрочната такса што изнесува 150 евра годишно за секое примено лице, јави дописничката на МИА од Атина.

Според податоците од Министерството за миграција и азил на Грција, финансиските средства се однесуваат на 2019 година, а ќе бидат распределени на 36 општини во целата земја, во кои сместени се вкупно 63 276 мигранти.

Најголема е помошта за Лезбос, Самос, Хиос, Кос и Лерос, со оглед на тоа дека најголемиот број од мигрантите се токму на овие острови.

Општина Митилини на островот Лезбос, што воедно е и најпогоден од бегалските и мигрантските бранови, ќе добие речиси 3 милиони евра, бидејќи сместени се нешто помалку од 20 илјади мигранти.

Потоа следат општините источен Самос (1,1 милиони евра), Хиос (879 илјади евра), Кос (560 илјади евра) и Лерос (387 илјади евра).

Со заедничка одлука на Министерството за миграција и азил и Министерството за финансии, итно ќе им биде исплатена реципрочна такса на општините кои го презедоа товарот за прием на мигранти во рамките на нивните административни граници во 2019 година.

Конкретно, наскоро ќе се исплати износот од 9 491 400, што произлегува од доделувањето 150 евра годишно по човек во прифатните центри, соопштуваат од Министерството за миграција и азил на Грција.

За оваа година, реципрочната такса на општините ќе им се исплаќа на секои три месеци.

Би можело да ве интересира

Забраната за движење во Грција продолжена до 27 април

А1он

Министерството за финансии на Грција отвори специјална сметка за донации за Ковид-19

Ана Ололовска

„Катимерини“: Сомнителни движења на стар турски танкер меѓу грчките острови Самос и Хиос

Ана Ололовска

Се замрзнува можноста за промена на постојано живеалиште во Грција, за да се спречи масовно движење за Велигден

Ана Ололовска

Грција: 99 нови случаи и шест нови жртви од коронавирусот

А1он

Грција воведе нов систем за издавање електронски рецепти за лекови

А1он