Грчката крајбрежна служба демантира вмешаност во случај со загинати мигранти во турските територијални води

Од:

Крајбрежната служба на Грција ја демантира турската крајбрежна служба во врска со инцидентот во близина на Мармарис, во територијалните води на Турција, во кој животот го загубија шест лица и тврдат дека немаат никаква вмешаност во насилното враќање на мигрантите, јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

-Крајбрежната служба на Грција категорично го демантира соопштението на турската крајбрежна служба во врска со наводната вмешаност во наводен инцидент со насилно враќање мигранти што резултираше со смрт на шест мигранти во морската област на Мармарис, во рамките на турските територијални води, пишува во демантот.

Од турската крајбрежна служба вчера соопштија дека „беа спасени 73 нелегални мигранти оставени да умрат од грчките крајбрежни власти и пронајдени шест тела“. Тие додадоа и дека спасиле 66 лица од три чамци, а останатите седум мигранти биле во морето и се држеле за чамец за спасување.

Објаснија дека спасените мигрантите изјавиле дека на 10 септември, со дрвен чамец долг 15 метри тргнале од Триполи за Италија и побарале помош од грчките власти откако останале без гориво во близина на островот Родос, по што биле префрлени на брод на грчката крајбрежна стража и биле земени нивните вредни предмети, префрлени на четири чамци за спасување на локација блиску до турските територијални води и се оставени таму.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Уапсени седум криумчари меѓу спасените 483 мигранти кај Крит

Ана Ололовска

Во Белград приведени десетици мигранти

Турција: „Неутрализирани се“ 326 курдски милитанти

А1он

И покрај високата инфлација, во Турција повторно намалена референтната каматна стапка

Грција и Бугарија разговараат за активирање на стариот проект за изградба на нафтоводот Бургас-Александруполи

А1он

Спасените 483 мигранти кај Крит привремено сместени во брод закотвен на пристаниште

А1он