Грчката комисија за имунизација не препорачува масовна вакцинација против мајмунски сипаници, туку само во одредени случаи

Од:

Не постојат знаци за масовна вакцинација за заштита од мајмунските сипаници, поради епидемиолошките и клиничките карактеристики на болеста, соопштија од Националната комисија за имунизација при Министерството за здравство на Грција по одржаниот состанок, јави дописничката на МИА од Атина.

Посочуваат дека не постои специјална вакцина за конкретната болест, но „вакцината за сипаници се очекува да обезбеди заштита“ и додаваат дека Европската агенција за лекови ја лиценцираше модифицираната вакцина против сипаници (Imvanex), која може да се дава во две дози, во период од четири седмици за лицата над 18-годишна возраст.

Објаснуваат дека вакцинацијата може да се направи селективно, односно во неколку конкретни случаи, како што се: по близок контакт со случај, како и за медицински персонал и превентивно кај луѓе кои работат во области со зголемен професионален ризик од изложеност на вирусот, како на пример лабораториите.

– Националната комисија за имунизација оценува дека со досегашните податоци, опасноста од мајмунските сипаници за општата популација во нашата земја е многу мала, пишува во соопштението.

Во Грција засега не е регистриран случај на мајмунски сипаници, а за време на викендот, британски турист се водеше како прв сомнителен случај, но по испитувањата се покажа дека има варичела.

Би можело да ве интересира

Американскиот ЦДЦ потврди локален пренос на мајмунски сипаници

Ана Ололовска

Први случаи на заразени со мајмунски сипаници во Бугарија

А1он

Велика Британија предлага хомосексуалците и бисексуалците да се вакцинираат против мајмунски сипаници

А1он

По Израел и Емиратите, првиот случај на мајмунски сипаници откриен во Либан

А1он

Ердоган: Грчките безбедносни сили прогонуваат, ограбуваат, тепаат, па дури и убиваат бегалци

Исчезнати четири и спасени над 100 лица во близина на грчкиот остров Дилос

Ана Ололовска