Градоначалникот на Нови Сад поднесува кривична пријава против Вучиќ и неговиот брат

Од:

Аферата што изминатите денови се поврзуваше со српските лидери ќе добие сосема нова димензија денеска со кривична пријава против претседателот на државата Александар Вучиќ и неговиот брат Андреј. Двајцата се наводно поврзани со плантажа за марихуана на фармата „Јовањица“ во Војводина. Пријавата во суд ќе ја поднесе неговиот политички сојузник за да помогне во расчистување на името на претседателот на државата, јавуваат српски медиуми.

Самиот Вучиќ објави за кривичната пријава против себе, велејќи дека ќе биде поднесена од потпретседателот на неговата владејачка Српската напредна партија (СНС) – градоначалникот на Нови Сад, Милош Вучевиќ, со цел да се открие вистината за „Јовањица“ со покренување истражен процес пред полицијата и обвинителството, на која заедно со органски зеленчук одгледувана е и марихуана.

„Вучевиќ ќе поднесе обвиненија против мене и Андреј за Јовањица, за нас да бидеме сослушани и да донесат заклучоци“, изјави Вучиќ во саботата, за време на презентацијата на руските хеликоптери на воениот аеродром Батајница, одговарајќи на обвинувањата на опозицијата дека уапсениот Колувија по полициската интервенција прво го повикал братот на Вучиќ, Андреј.

Тој наводен повик на Колувија до братот на претседателот беше официјално негиран на прес-конференција минатата недела од министерот за полиција, Небојша Стефановиќ, кој исто така е висок функционер на СНС, тврдејќи дека тој никогаш лично не го видел ниту го познава Колувија.

Аферата „Јовањица“ беше активирана, случајно, од страна на полициски службеник откриена неовластена употреба на полициски ротациски светла и фалсификувана полициска карта на лице запрено за несоодветно возење на автопат.

Се испостави дека е Предраг Колувија, сопственик на фармата „Јованица“, кој добил од државниот буџет субвенции за одгледување органска храна на таа фарма крај Стара Пазова, во Војводина.

Полицијата го уапсила Колувијаулвија на 14 ноември и дополнително проверувајќи ја фармата откри култивирање марихуана и лабораторија за дрога, 800 килограми сушен канабис.

Би можело да ве интересира

Вучиќ и Додик за Дејтонскиот договор: Нема ништо без согласност на Србите

Ана Ололовска

Чадеж: Поддршката на САД за „малиот шенген“ е голема

Ана Ололовска

Вучиќ: Изборите во Србија ќе се одржат на 19 или 26 април

Ана Ололовска

Вучиќ: Да, постои паника со загадувањето, но и кампањата што се води е гротескна

Ана Ололовска

Лончар: Никој се уште не измислил ветер за да го растера загадувањето

Ана Ололовска

Брнабиќ: Србија нема да запре се додека не бидат откриени убијците на Ивановиќ

Ана Ололовска