Грабар-Китаровиќ: Нема изборна кампања, нема потреба од средби со граѓани

Од:

Кабинетот на хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ објави дека официјалната претседателска кампања не е започната, па нема причина таа да се „соочува со обични граѓани“.

Соопштението е реакција на барањето на претседателските кандидати Зоран Милановиќ и Мирослав Шкоро јавно да се соочат со Грабар-Китаровиќ.

„Ниту Милановиќ, ниту Шкоро сè уште немаат собрано 10.000 потписи, така што не се ни официјални кандидати, ниту пак е почната кампањата. Кога ќе се распишат изборите – може, барем претседателката никогаш не бегала од луѓе и комуникација пред публика. Но, за сега, Зоран Милановиќ за нас е обичен граѓанин, па зошто претседателката на Републиката би се соочила со граѓанинот Милановиќ. Нема причина за тоа“, се наведува во соопштението од Кабинетот.

Би можело да ве интересира

Пленковиќ: До крајот на мандатот на следната влада еврото ќе биде воведено во Хрватска

Ана Ололовска

ВИДЕО: Невремето на Јадранот носи сè пред себе, паѓаат фасади и стебла, крајбрежјето е поплавено

Хрватски опозициски пратеник по третпат за 30 дена исфрлен од Саборот

Грабар-Китаровиќ и официјално ја почнува трката за втор претседателски мандат

Ана Ололовска

Хрватите и Бугарите најнезадоволни граѓани во ЕУ

ВИДЕО: Падна првиот снег во Далмација