Гордон:Балканот да ги исполни условите за ЕУ и НАТО

Од:

Американскиот помошник државен секетар за европски прашања Филип Гордон по најавата на рускиот Газпром за  скопрешниот почеток на изградбата на гасоводот Јужен поток, излезе со јасно предупредување до балканските земји да не дозволат да  бидат зависни само од еден снабдувач за своите енергетски потреби.

Гордон вели дека еден од приоритетите е јужниот коридор е разновидноста во енергетското снабдување на Балканот и средна и источна Европа.

„ Земјите кои за своето енергетско снабдување се зависни од само еден снабдувач, се и политички зависни. Затоа има голем економски, политички и стратегиски интерес да имаме разновидност во енергетското снабдување. Ние не сакаме да бираме и промовираме гасоводи, туку да промовирале разновидност во снабдувањето“, изјави Гордон.

Тој потенцираше дека од балканските држави се очекува исполнување на условите за членство во ЕУ и НАТО.Кажа дека и покрај сите предизвици Балканот не го заборавиле.

„Ние не се натпреваруваме, напротив, знаеме дека не можеме да успееме во регионот без Европа и Европа не може да успее без нас“, изјави Гордон.

Би можело да ве интересира

Лавров: ЕУ го сака балканскиот регион само за себе, односите со Србија се чисто стратешки

Ана Ололовска

Демографска слика за Балканот: Србија, БиХ и Хрватска постојано бележат негативен природен прираст

Ана Ололовска

Бугарската телеграфска агенција предлага балканските агенции да формираат „Балканска соба за вести“

А1он

Фон дер Лајен во посета на Западен Балкан до крајот на овој месец

Ана Ололовска

Меркел стигна во Тирана, првата средба е со Рама

Ана Ололовска

ЕУ ризикува масовна миграција од Западен Балкан доколку не ги исполни ветувањата за проширување, предупредува Вархеји

Ана Ололовска

Leave a Comment

14 − eleven =