Голема поплава во Ријека, загина маж во автомобил

Од:

Риека вчера ја зафати силно невреме кое предизвика огромни поплави. Сообраќајот во делови од градот, вклучително и поголемиот дел од центарот е блокиран, а сите служби за итни случаи се на терен. Поплавени се училишта, музеи, згради на ректоратот и на полицијата, како и куќи и згради низ цела Риека. Бројни автомобили останаа заглавени во поплавените улици. Некои патишта се целосно потопени.

Полицијата во Риека извести дека синоќа околу 19.30 часот добила пријава дека во поплавен автомобил е пронајдено машко лице. Кога пристигнала брзата помош, мажот починал. Телото е испратено на обдукција.

Според неофицијални податоци, во средата вечер во Риека за два часа наврнале 140 литри дожд на метар квадратен. Сообраќајот низ улиците на центарот на градот е оневозможен или забавен.

Атмосферската канализација не можеше да го прифати целиот дожд, па улиците беа поплавени. Исфрлени се и капаците на шахтите, па некои автомобили се заглавиле во отворите.

Би можело да ве интересира

Жена во Хрватска удрила дете на пешачки, го преместила и го оставила без свест

Горан Наумовски

Двајца пациенти починале во чекалната на „Свети Дух“ – едниот бил пронајден од семејството

Угостител од Истра: На готвачите им нудам 2.000 евра, на келнерите 1.000, никој не сака да работи

Ана Ололовска

ВИДЕО: Експлозија одекна низ цел град, детонирана подводна мина кај Риека

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) По земјотресот, Турција зафатена од поплави, има и загинати

Притворен е матурантот кој со мачета влезе во загрепска гимназија

Горан Наумовски