Голема материјална штета и 37 повредени од попладневните земјотреси во Албанија

Од:

Двата силни земјотреса кои попладнево ја погодија Албанија предизвикаа голема материјална штета во повеќе делови во земјата а последните информаци говорат дека лекарска помош поради повреди побарале 37 лица.

Најголема штета е регистрирана на објекти во Драч, како и на возила врз кои паднал дел од градежен материјал од објектите. Во Драч земјотресот поделил на два дела повеќекатница а една куќа е урната во близина и на автопатот Тирана-Драч.

-Земјотресот со магнитуда од 5,8 степени според Рихтер и интензитет од 7,5 степени, на 30 километри северно од Драч е најсилен до сега по оној од април 1979 година. Почувствуван е во сите делови на Албанија и во соседните земји,-наведува телевизијата Ора њуз.

Тлото во Драч не мирува, по двата силни земјтреса регисррани се уште неколку со послаб интензитет.

Надлежнте упатија апел до жителите на Драч да не се враќаат во домовите порад можноста за нови потреси. Улцте плоштадте во градот се пеполни од народ.

Би можело да ве интересира

Косовскиот претседател Тачи во посета на Тирана

А1он

Протестени маршеви во Албанија против сексуалното насилство

А1он

Македонски пратеник во Албанија: Областите каде што живеат Македонците се најсиромашни, Владата мора да инвестира

А1он

Рама и Баша го честитаа изборот на новата косовска Влада

Ана Ололовска

Партиите во Албанија не се договорија за изборната реформа

Ана Ололовска

Мета: Исполнетего ветувањето за консензус и усогласете ја изборната реформа,народот ќе го избира и претседателот

Ана Ололовска