Голем шумски пожар на грчкиот остров Евија

Од:

Голем шумски пожар изби претпладнево во јужниот дел на грчкиот остров Евија, а силниот ветер го отежнува гаснењето, јави дописничката на МИА од Атина.

Според локалните медиуми, засега, населените места не се во директна опасност од пожарот, но жителите на едно село биле известени да бидат подготвени за евакуација, доколку е потребно.

Од Противпожарната служба на Грција речиси двојно ги зголемија силите со кои се справуваат со огнените јазици и интервенираат вкупно 82 пожарникари со 28 возила, три пешадиски тима, четири авиони и пет хеликоптери.

Би можело да ве интересира

Двајца починати и 77 нови случаи на Ковид-19 во Грција

А1он

Пет случаи на заразени со коронавирус во грчкиот ватерполо тим

А1он

Во Грција казнети 615 лица за неносење маска и осум туристи за непополнет формулар за влез во земјата

А1он

ЕУ одобри 130 милиони евра за изградба на затворени центри за бегалци и мигранти на три грчки острови

Ана Ололовска

Задолжителна маска и на палубите на бродовите и траектите во Грција

Ана Ололовска

ВИДЕО: Мал авион се урна врз зграда во село во близина на грчкиот град Серес

Ана Ололовска