Голем протест на грчките синдикати во Атина, штрајкуваат и административците и приватниците

Од:

Мирно завршија протестите во центарот на Атина, организирани од грчките левичарски синдикати поради денешното гласање на новиот закон за работни односи.

Синдикатот на вработените во јавниот сектор што од утрово започна 24-часовен штрајк, а заедно со синдикатот на вработените во приватниот сектор, поддржани од здруженија и левичарски организации, протестираа во центарот на Атина, додека пак засебен протест пред грчкиот Парламент одржа Синдикатот ПАМЕ на Комунистичката партија на Грција.

За попладнево, на плоштадот Синтагма пред грчкиот Парламент закажани се нови протести, со оглед на тоа дека во тек е расправата на пратениците на пленарна седница, непосредно пред гласањето.

Би можело да ве интересира

Ципрас: Младите не сакаат гигабајти и џепарлак, сакаат визија и перспектива

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Хаос во Белград: Антиваксерите на улица, расчинетиот монах Антоније фрла јајца кон полицијата и кон новинарите

Заедничка декларација на ЕУМЕД-9 по Самитот во Атина

А1он

Грција: В понеделник ќе биде соопштена вакцинација со трета доза за здравствените работници и лицата над 60 години

А1он

Во Грција работат 1.500 центри за вакцинација со капацитет од 75.000 дневни вакцинации

А1он

Папајоану: Се надеваме дека набргу ќе се свика првата меѓувладина конференција ЕУ-Северна Македонија

А1он