Голем пожар во предградиe на Атина, жителите се евакуираат кон блиската плажа

Од:

Најмалку пет населби во предградиe на Атина се превентивно евакуирани, а преку порака од бројот за итни случаи се повикуваат жителите на уште две населби да ги напуштат нивните домови и да се упатат кон плажата што е во близина, по големиот пожарот што изби претпладнево.

Во гаснењето на пожарот во општината Сароникос, во источниот дел на Атика, учествуваат 117 пожарникари со седум пешадиски тима и 35 возила, пет авиони и осум хеликоптери, а помагаат волонтери и цистерни од општината.

Силниот ветер дополнително ја отежнува работата на противпожарните служби, а во конкретното предградие во источниот дел на Атика, поширокиот дел на Атина, прекинат е сообраќајот на голем дел од улиците и булеварите.

Би можело да ве интересира

Протести во Грција на студентите и професорите

Ана Ололовска

„Булгартрансгас“ стана сопственик на 20 отсто од капиталот на грчката гасна компанија „Гастрејд“

Ана Ололовска

Протест на студентите во Грција

Ана Ололовска

Дендиас за прелиминарни контакти со Турција: Важен, но не голем чекор

Ана Ололовска

Министерството за туризам на Грција не потврдува дека со Србија бил постигнат договор за патување и за сертификатот за вакцинација

Ана Ололовска

Вакцинираните граѓани на Србија од 1 мај ќе можат да влезат во Грција без ограничувања

Жарко Настоски