Голем пожар во хемиска фабрика во Турција

Од:

Голем пожар избувна во хемиска фабрика во индустриската зона Тузла во Истанбул, објавија турските медиуми.

Засега нема информации за повредени лица, а причината за пожарот не е позната.

Медиумите објавија снимки на кои се гледаат огромни столбови густ чад.

На местото на инцидентот веднаш пристигнале противпожарни екипи, кои се обидуваат да го изгаснат огнот од три страни, но засега тој не може да биде ставен под контрола.

Би можело да ве интересира

Трамп ги укина санкциите кон Турција

Акар: Турција и САД да ги надминат несогласувањата за авионите Ф-35

Курдските борци ја напуштија „безбедносната зона“

Татјана Ташкова

Ердоган: Терористите на ЈПГ и нивните оружја ќе бидат отстранети надвор од зоната за деескалација

Путин: Ердоган ги објасни целите на операцијата во Сирија, Турција го продолжи прекинот на огнот

Истекува примирјето, а Ердоган повторно предупредува

Ана Ололовска