Голем пожар во близина на Атина, превентивна евакуација на населби и детски камп

Од:

Голем шумски пожар избувна во Лаврио, приморски град во југоисточниот дел на областа Атика, поширокиот регион на Атина, а во справувањето со огнените јазици интервенираат 49 пожарникари со 19 возила, два пешадиски тима, два авиони и четири хеликоптери, јави дописничката на МИА од Атина.

Според грчките медиуми, била дадена наредба, превентивно да се евакуираат четири населби и детски камп со околу 600 деца.

На местото на пожарот итно замина заменик-министерот за цивилна заштита и управување со кризи Никос Хардаљас, заедно со тим од надлежното министерство.

Би можело да ве интересира

Се вжештува атмосферата меѓу Грција и Турција, Мицотакис побара итен самит на ЕУ

Горјан Грнчаровски

Скоро 1.000 нови активни случаи на Ковид-19 во Грција за само една недела

А1он

Грција го ограничува работното време на угостителските објекти

А1он

Истрага на грчкото Обвинителство за поплавите на Евија

А1он

Грција упати демарш до Турција околу сеизмичките истражувања во Медитеранот

А1он

Грција: Откажан Меѓународниот саем во Солун, владата воведува нови мерки

А1он