Ѓукановиќ: Црна Гора живее свој европски живот

Од:

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ порача дека Црна Гора веќе го живее својот европски живот и „со оптимизам гледа кон својата европска иднина“.

– Ние одамна ја поминавме историската крстосница. Европеизацијата на црногосткото општество е наша клучна цел и постојана задача. Тој процес не завршува само со формално членство, истакна Ѓукановиќ синоќа во Цетиње на свеќениот прием по повод прославата на црногорскиот Ден на државноста – 13 јули.

Тој нагласи дека „не треба да не обесхрабри компликувањето на процесите на европска и глобална сцена во исполнување на нашите цели, ниту, пак, некои скептични пораки кои деновиве пристигнуваат од важни европски адреси. Ние од Балканот мора да и покажаме на Европа дека политиката на проширување е нејзина најдобра политика“.

Би можело да ве интересира

Во Сирија и Ирак војувале 23 граѓани на Црна Гора

Ана Ололовска

Анкета: Црногорците најмногу доверба имаат во образованието и во СПЦ

Ана Ололовска

Црна Гора: Државата презема долг на Монтенегро ерлајнз во износ од 85 милиони евра

Ана Ололовска

Црногорската Влада предлага докапитализација на Монтенегро ерлајнс

Ана Ололовска

Црна Гора ја потврдува припадност кон НАТО

Ана Ололовска

Земјотрес ја погоди Црна Гора

Ана Ололовска