Ѓукановиќ: Црна Гора треба да има своја православна црква

Од:

“Црна Гора треба да има својата православна црква, што ќе биде одвоена од Српската црква и Србија за да го консолидира својот национален идентитет”, изјави шефот на државата Мило Ѓукановиќ.

Ѓукановиќ го изјави ова по протестите во Црна Гора, кои траат повеќе од еден месец, организирани од Митрополијата црногорско-приморска на СПЦ, незадоволни од донесувањето на Законот за слобода на вероисповед.

“Долготрајните тензии околу проблемот ескалираа кога Владата во декември донесе закон, кој може да претвори многу од најстарите манастири и цркви во државен имот на Црна Гора, и тоа покрена масовни протести”, истакна Ѓукановиќ во интервјуто за АФП.

Тој го обвинува свештенството на СПЦ за поткопување на неговите напори за консолидирање на 14-годишната независност на земјата.

“Српската православна црква е еден меѓу важните инструменти што ги користат идеолозите во големосрпскиот национализам против Црна Гора, против црногорската независност, против нејзиниот национален, културен и верски идентитет”, нагласи Ѓукановиќ.

Би можело да ве интересира

Вијести: РТЦГ ги отпушти сите хонорарци

Ана Ололовска

Црна Гора: Десет медицински лица заразени, над 200 во самоизолација

А1он

Црногорската Влада бара помош од НАТО

Ана Ололовска

Марковиќ: Црна Гора владее со ситуацијата со коронавирусот

А1он

Црна Гора/Ковид-19: Со изолацијата пораст и на семејното насилство

Ана Ололовска

Црногорски ФЗО: Србија на граница заплени три респиратори наменети за Црна Гора

Ана Ололовска