Ѓукановиќ: Црна Гора е горда што е важен фактор на мирот и стабилноста на Балканот

Од:

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ денеска по повод Меѓународниот ден на мирот изјави дека неговата земја е горда затоа што претставува важен фактор за мирот и регионалната стабилност.

Тој на Твитер напиша дека Црна Гора се приклучува кон одбележувањето на Меѓународниот ден на мирот.

„Да ги зајакнеме дијалогот и толеранцијата и заедно да го обликуваме мирот“, напиша црногорскиот претседател и додаде дека за стабилност на Балканот е потребна интеграција во ЕУ.

Обединетите нации го утврдија 21 септември за Меѓународен ден на мирот со цел да се подигне свеста за важноста од воспоставување и одржување на мир меѓу луѓето и нациите во светот.

Би можело да ве интересира

Абазовиќ: Очекувам новата црногорска влада да биде формирана до осми ноември

А1он

Црногорски медиуми: Амфилохије се лечи со ремдесивир, лекот не е достапен за останатите заразени

Ана Ололовска

Црна Гора: Се затвораат угостителски објекти во уште пет градови

Ана Ололовска

„Вијести“: Црна Гора може да добие до 500 милиони евра од ЕУ

Ана Ололовска

Здравко Кривокапиќ: Корупцијата во Црна Гора изеде неколку клиники за инфективни болести

Ана Ололовска

Абазовиќ: Јас немам полициска заштита, но сум под нивен надзор

А1он