Ѓукановиќ: Берлинскиот процес има незаменлива улога во јакнењето на регионалната соработка

Од:

Берлинскиот процес има незаменлива улога во јакнењето на регионалната соработка и поврзувањето на земјите од регионот со Европската унија на патот кон интеграцијата, нагласи денеска претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ.

dobivaj vesti na viber

Ѓукановиќ рече дека регионалната соработка несомнено носи позитивни резултати и го забрзува развојот, на „нашите економии и општества како целина“.

– Стабилен, економски и демократски развиен Западен Балкан е геополитички императив, нагласи Ѓукановиќ во говорот на онлајн самитот на Западен Балкан и ЕУ, чиј домаќин е Софија.

Тој посочи дека не постои подобра гаранција за долгорочно одржување на мирот од забрзаниот социјален развој на сите земји во регионот.

– Берлинскиот процес е потврден како најдобра рамка за динамизирање на соработката со цел напредок и исполнување на критериумите за целосна интеграција во ЕУ, додаде Ѓукановиќ.

Би можело да ве интересира

Црна Гора го слави Денот на независноста

Ана Ололовска

Градоначалникот на Приштина му го додели „Клучот на градот“ на црногорскиот претседател Ѓукановиќ

Ана Ололовска

„Газета експрес“: Црногорскиот претседател на 18 мај во прва официјална посета на Косово

А1он

Абазовиќ: Се залагам за Отворен Балкан

Црна Гора ги намалува акцизите за гориво, укинува ДДВ за основните намирници, ги зголемува цените на цигарите

Бечиќ: Речиси 90 отсто од граѓаните немаат претставници во владата на Црна Гора

А1он