Германија со 500.000 евра помош за косовските безбедносни сили

Од:

Германската Влада донираше 500.000 евра на косовските безбедносни сили за набавка на медицински материјали и опрема.

Договорот за донации беше потпишан во косовското Министерство за одбрана од страна на в.д. генералниот секретар Фарук Геци и германскиот амбасадор во Приштина Кристијан Хелт, пренесува РТС.

Во соопштението од Министерството се посочува дека косовските безбедносни сили со донацијата од германската влада имаат за цел да го подобрат капацитетот на нивниот медицински центар и да обезбедат медицински материјали и опрема што ќе придонесат за градење медицински капацитети и услуги.

Би можело да ве интересира

Германија: Во изолација 160 луѓе по учество во приватни собири, едно лице во критична состојба

Ана Ололовска

Дачиќ: Нема да има дијалог доколку Приштина не ја повлече одлуката за влез со документи со назнака Република Косово

Ана Ололовска

Борел: ЕУ е за задржување на постојните граници на Србија и Косово

Ана Ололовска

Меркел ја одби поканата на Трамп во живо да присуствува на самитот на Г7

Ана Ололовска

Германиците јадат помалку месо, а се хранат најмногу дома

А1он

Апостолова: Почитувањето на одлуката на Уставен, клучен принцип на почитување на законот

А1он