Германија и врати 10.600 артефакти на Грција

Од:

Германија и врати на Грција над 10.000 артефакти, кои нелегално биле изнесени од земјата од страна на нацистите за време на Втората светска војна, објави грчкиот весник „Етнос“.

dobivaj vesti na viber

Вратени се 10.600 предмети, глинени садови и инструменти од неолитот, кои биле откриени при нелегалните ископувања во 1941 година.

Целта на германските археолози тогаш била да ја докажат теоријата дека северните народи се појавиле во реонот на Грција во праисториската епоха и оти тие биле предци на Грците

Би можело да ве интересира

Песков: Нема вмешаност на Русија во обидот за државен удар во Германија

А1он

Русинка била клучна фигура во организацијата која планирала државен удар во Германија, посредувала меѓу принцот и руските функционери

А1он

Откриена руска врска во обидот за пуч во Германија

Кој е Хајнрих XII, клучниот играч во големата завера во Германија

А1он

ВИДЕО: Во Германија уапсени 25 десничари и поранешни војници, планирале пуч

Катерина Павлова-Николовска

Германски печат: Западен Балкан бeше „запоставен“ регион пред војната во Украина

А1он