Герџиков потврди дека прифатил да биде кандидат на ГЕРБ на претседателските избори во Бугарија

Од:

Ректорот на Софискиот универзитет, Анастас Герџиков, прифати да биде претседателски кандидат, откако претходно денеска повеќе електронски медиуми во Софија ја објавија веста дека иницијативен комитет ќе го предложи за и дека тој ќе биде поддржан од ГЕРБ.

dobivaj vesti na viber

Како што јави дописникот на МИА од Софија, професорот ја потврди информацијата дека влегува во претседателската трка.

Герџиков објави дека прифатил да биде предложен за претседателски кандидат од иницијативен комитет, бидејќи верува дека во овој тежок момент на поделби и спротивставувања ги има потребните квалитети за да го отелотвори единството на нацијата.

Тој, исто така, изјави дека не е политичар и дека не размислува ниту зборувам како политичарите, но „верувам дека секој е должен во одреден момент да и се оддолжи на Бугарија за се што добил од својата татковина и сонародниците“.

Би можело да ве интересира

Бугарскиот историчар Гоцев: Скопските Македонци се исплашија дека Европа ќе ја препознае бугарштината во Македонија

Орце Костов

Русија протера 14 бугарски дипломати

Катерина Павлова-Николовска

Донев: Почнува план за финансиска стабилизација на „Булгаргаз”

А1он

Преодниот премиер на Бугарија создаде специјален штаб за справување со енергетската ситуација, утре ќе биде првиот состанок на преодната влада

Централната изборна комисија на Бугарија до 17 август ќе прави регистрација за предвремените парламентарни избори

Теодора Генчовска останува во преодната влада назначена од претседателот на Бугарија Румен Радев