ГЕРБ во првиот круг на дополнителните локални избори во Бугарија победи во девет населени места

Од:

Според досегашните податоци, бугарската партија ГЕРБ убедливо победува во првиот круг против кандидатите нa БСП (Бугарска социјалистичка партија) и ДПС (Движење за правата и слободите) освојувајќи девет градоначалнички места, пренесе бугарската национална телевизија Нова.

Се очекува конечните резултати да бидат објавени во текот на денот.

Овие локални избори во Бугарија се првите кои се одржаа во услови на пандемија со зголемени мерки за заштита.

Единствената кандидатка за градоначалничката функција во бугарската општина Септември, Васка Рачева, за Нова ги коментираше резултатите од гласањето.

„Со поддршката која ми ја дадовте, упативте јасен и недвосмислен став против сите обиди за надворешни корпоративни интереси, спречувајќи целосна злоупотреба на природните ресурси во регионот. Со вашиот глас денес, покажавте дека сакате фер однос кон нашата општина “, рече таа.

Би можело да ве интересира

Бугарскиот Парламент го отфрли предлогот на владата за нов Устав

Ана Ололовска

Бугарија за в петок најави „комплетно затворање“ на државата поради коронавирусот

Жарко Настоски

Венецијанска комисија: Во Бугарија нема соодветна јавна дискусија за првите чекори за уставните измени

Ана Ололовска

Бугарија е трето место во ЕУ по смртност од Ковид-19 врз основа на двенеделен период

Ана Ололовска

Стејт департмент: Скопје и Софија да го решат спорот надвор од пристапниот процес

Катерина Павлова-Николовска

Заев: Сигурни во македонскиот идентитет ќе ги придвижиме работиме

Катерина Павлова-Николовска