„Газета Експрес“: Палмер ќе го посети Косово, датумот се уште не е утврден

Од:

Американскиот заменик-помошник државниот секретар, Метју Палмер, кој е именуван за специјален американски пратеник за Западен Балкан, планира да го посети Косово, но датумот се уште не е утврден, објави денеска „Газета Експрес“.

Како што јави дописникот на МИА од Приштина, информацијата во писмен одговор упатен до порталот ја потврди Амбасадата на САД во Косово.

Ова ќе биде прва посета на Палмер на Косово во својство на специјален американски пратеник за Западен Балкан, функција на која беше именуван со одлука на државниот секретар Мајк Помпео на 30 август оваа година.

Би можело да ве интересира

Хазири: Денеска ќе се постигне големиот договор меѓу ЛДК и ВВ за промени во Косово

Ана Ололовска

Една година од формирањето на војската на Косово

Ана Ололовска

Курти и Мустафа денеска на нова средба во обид да формираат влада

Ана Ололовска

Нова средба на Курти и Мустафа во обид да договорат заедничка влада

Тачи ја одложи конститутивната седница за 26 декември

Коснет: Курти да не се однесува како премиер на северна Албанија

Ана Ололовска