Агенција Галуп: „Има таков народ“ е победник на изборите во Бугарија

Од:

Партијата „Има таков народ“ на телевизискиот водител и шоумен Слави Трифонов победи на предвремените парламентарни избори во Бугарија, според податоците на агенцијата „Галуп“ од паралелното пребројување на 90 проценти од гласовите.

Коалицијата ГЕРБ-СДС останува втора политичка сила.

Галуп наведува дека станува збор за резултати според нивна прогноза, а официјалните ќе бидат објавени од ЦИК.

„Има таков народ“ освоија 23,2 процента од гласовите, ГЕРБ-СДС – 23 отсто, БСП – 14,3 проценти, „Демократска Бугарија“ – 13,4 отсто, ДПС – 11,5 проценти, „Исправи се! Мафијата надвор!“ – 5,1 процент. Останатите пратии не го преминаа дозволениот праг за влез во Парламентот.

Според Галуп, излезноста на изборите била 38,1 процент.

Би можело да ве интересира

Бугарскиот претседател Румен Радев ја претстави новата привремена влада

Бугарскиот министер за одбрана учествуваше во евакуација на Авганистанците кои работеа за Софија

А1он

Путин со порака од изолација пред изборите: Граѓаните да ја покажат својата љубов кон татковината

А1он

Јанев: Привремената Влада го заштити националниот интерес во однос на позицијата за Македонија

А1он

Директорот на Фронтекс во посета на бугарско-турската граница

А1он

Нови парламентарни избори во Бугарија на 14 ноември

А1он