Фурна во Солун дозволува плаќање со биткоин

Од:

Леб и бело пециво во Солун можат да се купат и со биткоин, откако сопственик на фурна одлучил купувачите освен со евра, да можат да плаќаат и со криптовалутата, објави грчката новинска агенција АНА-МПА.

Сопственикот на фурната Стратос Инглезакис за АНА-МПА вели дека безбедноста на трансакциите и неговата љубов кон технологијата биле причина за одлуката, но објаснува дека засега мал е бројот на оние кои одбираат да платат со биткоини.

– Причината што решив во мојата продавница да спроведам плаќање со битокин е љубовта кон технологијата, слободата што ја нуди како децентрализирана валута и секако безбедноста на трансакциите, коментира Инглезакис за АНА-МПА.

Сопственикот на фурната за АНА-МПА вели дека пита со сирење чини 1,80 евра што во биткони е 0,00023760 и објаснува дека за да се плати, потребно е да се симне апликацијата.

Еден биткоин денеска изнесува 7.559,81 евра или 464.815,89 денари.

Би можело да ве интересира

Речиси 7.000 Грци минатиот месец се возеле без билет во јавниот превоз во Атина

Ана Ололовска

Телефонски разговор Мицотакис – Меркел

Ана Ололовска

Силни безбедносни мерки за годишнината од студентскиот бунт против хунтата во Атина

Ана Ололовска

Грчките медиуми за средбата Заев-Мицотакис во Солун

Ана Ололовска

Мицотакис: Европа и покрај воздржаноста, ги држи отворени вратите за Западен Балкан

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев: Грција ќе помогне да добиеме датум за преговори со ЕУ

Татјана Ташкова