Фунд: Црна Гора е најнапредна од државите во регионот

Од:

Црна Гора има најголем напредок во економските слободи меѓу државите во регионот, но треба да помине низ нови лекции за да ги достигне стандардите на Европската унија, изјави новинарот и колумнист на „Волстрит Џурнал“, Џон Фунд.

Фунд за подгоричкиот весник „Побједа“ вели дека во црногорското напредување се уверил и лично за време на неговиот втор престој во Црна Гора.

– За развојот на Црна Гора беа пресудни две одлуки – воведување на еврото во 2001 и прогласувањето на независност во 2006 година. Тоа Црна Гора го направи поради личниот развој – посочи Фунд.

Тој наведе и дека влезот на Црна Гора во Европската унија подразбира прифаќање на одредени правила и ѝ сугерира на Подгорица добро да размисли пред сè да прифати.

Би можело да ве интересира

Во Црна Гора казна и до 20.000 евра за употреба на пластични кеси

Драган Поповски

Ѓукановиќ: Црна Гора треба да има своја православна црква

Драган Поповски

Дачиќ и Јеремиќ со различни ставови за причините за влошување на српско-црногорските односи

Ана Ололовска

Косовските црногорци бараат од Тачи и Курти регулирање на формално-правната положба

Ана Ололовска

Вулин во Црна Гора, на делегацијата не и било дозволено да носи униформи

Ана Ололовска

Бошковиќ: Нема да толерираме ексалација на протестите и судирите во Црна Гора

Ана Ололовска

Leave a Comment

nine + 17 =