ФОТО: Народна Република Албанија

Од:

Патоказна табла односно знак на кој пишува Народна Република Албанија стои пред влезот на граничниот премин Свети Наум, на македонско-албанската граница.

Иако Албанија веќе е во НАТО, а државата одамна не е Народна Република, туку само Република Албанија, овде по се изгледа како да застанало времето, а оние кои се надлежни за поставување и промена на патоказни табли и сообраќајни знаци во земјава како да живеат во некое друго време.

Албанија, Народна Република се нарекуваше во времето на Енвер Хоџа, кој веќе одамна е само минато за нашиот сосед. Од другата страна на граница на влезот од Албанија во Македонија, стои знакот Република Македонија, а не Социјалистика Република Македонија, како што се нарекуваше Македонија во времето на поранешна Југославија.

Дали конечно овие знаци ќе бидат отстранети и на нивно место поставени нови ќе видиме.

 

Би можело да ве интересира

Работник од Албанија падна од објект во изградба во Чаир и загина

Пали Колефски реизбран за градоначалник на Пустец

Горан Наумовски

Земјотрес ја стресе Албанија, почувствуван и во Македонија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Убиен вработен при напад на телевизија „Топ канал“ во Тирана: Напаѓачите го запалиле возилото со кое избегале

Ана Ололовска

Српски планинар се повреди во Албанија, со хеликоптер е пренесен во болница

Горан Наумовски

Силен земјотрес ја погоди Албанија