Фон дер Лајен во Загреб ќе го претстави Планот за обновување

Од:

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен в четврток ќе допатува во Загреб, откако Комисијата го одобри Националниот план за обновување на Хрватска, изјави хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ.

Тој истакна дека Фон дер Лајен одлучила лично да го претстави Националниот план за обновување на секоја од 27-те земји членки.

Според Пленковиќ, „зелено светло за планот за обновување од 6,3 милијарди евра е важно охрабрување“.

– Задоволни сме од завршувањето на процесот порано од очекуваното, додаде хрватскиот премиер.

Хрватскиот план е структуриран во околу пет компоненти – зелена и дигитална економија, јавна администрација и судство, образование, наука и истражување, пазарот на трудот, социјалната заштита и здравствената заштита. Тој вклучува и иницијатива за реновирање на згради.

Би можело да ве интересира

Бугарската телеграфска агенција предлага балканските агенции да формираат „Балканска соба за вести“

А1он

Годишната инфлација се забрза во август во 26 земји од ЕУ

А1он

Прв американско-црногорски економски дијалог: САД го поддржуваат влезот на Црна Гора во ЕУ

А1он

Милановиќ и Ѓукановиќ: Црна Гора е заложник на незаинтересираноста на ЕУ

А1он

Поддршка од Словенија за ЕУ перспективата на Западен Балкан, останатите земји од регионот подготвени да учествуваат во дијалогот за иднината на Европа

А1он

ЕУ собра пет милијарди евра на првата аукција на заеднички должнички хартии од вредност

А1он