Фон дер Лајен: БиХ не може кон ЕУ без реформи на изборниот закон

Од:

Реформата на изборниот закон е неопходна за напредокот на Босна и Херцеговина на патот кон Европската унија, изјавија денеска претседателката на Европската комисија (ЕК) Урсула фон дер Лејен на церемонијата на отворање на мостот кај Свилај, што го пушти во употреба заедно со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и босанскиот премиер Зоран Тегелтија. Тројката денеска заедно ја пресекоа лентата и го отворија мостот што ги поврзува Хрватска и БиХ на граничниот премин Свилај.

-Јасно е дека регионот мора да го изгради најважниот мост од сите – мостот на помирување. Тоа им го должиме на жртвите од минатите конфликти што го распарчија овој прекрасен регион , рече шефицата на ЕК во обраќањето по церемонијата, на последниот ден од нејзината турнеја низ шестте земји од Западен Балкан.

Говорејќи за напредокот на БиХ кон членството во ЕУ, Фон дер Лејен кажа дека за тоа е потребен „итен напредок во изборните и уставните реформи“.

-Да се ​​почитува договореното, а тоа е да се гарантира еднаквост на сите граѓани на БиХ. Тоа е клучнотои за земјата да се придвижи кон Европа, рече Германката на границата меѓу двете земји.

„Бидете сигурни, ние сме подготвени да бидеме со вас на секој чекор, како пријатели и партнери. Но, мора да ни помогнете да ви помогнеме “, додаде претседателчката на ЕК, Урсула фон дер лајен на граничниот премин Свилај, на хрватско-босанската граница.

Би можело да ве интересира

Ахмети – Ќучук: Датум за преговори што е можно поскоро

А1он

Предан: Реално е да се подготви теренот за договор меѓу Скопје и Софија, сигналите од Бугарија се охрабрувачки

А1он

Во БиХ просечната плата во септември била 14 евра

Ана Ололовска

Почна новата кампања за економскиот и инвестициски план на ЕУ за Западен Балкан

А1он

Италија поддржува Европска здравствена унија

А1он

Османи: Ангажманот на сите чинители за старт на преговорите ќе биде придонес не само за државата, туку и за регионот

А1он