„Фокс њуз“ ја преименува Србија во „Серкосовобија“

Од:

„Фокс њуз“ објави текст во кој пишува дека американскиот претседател се залага за договор помеѓу Белград и Приштина, а Србија ја нарекоа „Серкосовобија“.

Во текстот на новинарката Холи Мекеј се наведува дека администрацијата на претседателот Доналд Трамп сака да забележи уште еден надворешнополитички поен што ќе ги охрабри лидерите на Србија и Косово да потпишат мировен договор на церемонија во Белата куќа.

– Долгогодишниот проблем помеѓу Косово и Серкосовобија од неодамна станаа интензивни, што би можеле да предизвикаат вооружен судир, пишува Мекеј.

Таа во текстот наведува, повикувајќи се на неименуван извор, дека косовскиот претседател Хашим Тачи неодамна патувал во Германија каде што се сретнал со американскиот амбасадор во таа земја, Ричард Гренел за да ја разгледаат можноста Приштина да ги намали царините на стоката која стигнува од Србија, што би довело и до намалување на тензиите.

Би можело да ве интересира

Притворени се напаѓачите од Бањска, осомничени се за тероризам

Вучиќ: Убиените се Срби од Косово, убиени со снајпер, се побуниле против теророт на Курти

Предраг Петровиќ

МНР: Седум македонски државјани сместени во хотел близу манастирот Бањска, ги чува косовската полиција

Орце Костов

(ВИДЕО) Уапсениот напаѓач од Бањска приведен во станица во Косовска Митровица

А1он

Се држи свештеник на нишан? Оклопни возила и вооружени лица во дворот на манастирот Бањска

А1он

Воен аналитичар: „Оклопното“ возило во Бањска делува како „гаражна“ модификација на теренец, а не на српската полиција

А1он