ФБИ држи десет црногорски морнари на брод каде беа запленети 16 тони кокаин

Од:

Агенти на американското Федерално биро за истраги (ФБИ) го ограничиле движењето на десет црногорски државјани на брод во Филаделфија, каде беа запленети 16 тони кокаин, откако освен четворицата уапсени, забрана за напуштање на бродот добија и другите морнари од Црна Гора.

Црногорски медиуми јавија дека дека на некои од нив им е дозволено да контактираат со своите семејства.

ФБИ моментно не ги обвинило за шверц на 16 тони кокаин, но тие биле испрашувани во истрагата, а примероци на ДНК биле земени од нив. Нивниот статус ќе биде познат по вештачење за наркотици.

Медиумите тврдат дека меѓу членовите на екипажот се најбројни црногорски државјани и тоа го потврдува дпкументот на ФБИ во кој увид имале од весникот Дан.

Би можело да ве интересира

Кривокапиќ: Политичката судбина на Ѓукановиќ и Марковиќ ќе биде онаква каква што заслужуваат

Горјан Грнчаровски

Анкета: Околу 60 отсто од Црногорците сакаат земјата да остане на евроатлантскиот пат, 20 отсто да се сврти кон Србија

Ана Ололовска

Ѓукановиќ ќе предложи мандатар за новата влада до 23 октомври

А1он

(ВИДЕО) Абазовиќ во црногорскиот парламент: Нема место за реваншизам, само за правдата и за вистината

А1он

Црна Гора е најголемото жариште на Ковид-19 на Балканот

А1он

ВИДЕО: Црна Гора наскоро треба да добие нова Влада – Кривокапиќ поддржан за мандатар, Бечиќ ќе го води Парламентот

Горјан Грнчаровски