Европскиот суд за човекови права ја осуди Турција за апсењето на прокурдскиот опозиционер Демирташ

Од:

Големиот совет на Европскиот суд за човекови права строго ја осуди Анкара во случајот на прокурдскиот лидер Селахатин Демирташ, затворен од ноември 2016 година во турските затвори и притоа повика на негово „итно ослободување“.

-Судот утврди неколку повреди на (Европската) Конвенција за човекови права и нареди итно ослободување на Демирташ, поранешен претседателски кандидат и еден од главните ривали на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, посочи пан-европскиот суд во соопштението за печатот.

Би можело да ве интересира

Чавушоглу: Затворањето на конзулатите на некои западни земји е намерен потег

Ана Ололовска

Група американски сенатори против продажба на Ф-16 на Турција додека не го одобри проширувањето на НАТО

Ана Ололовска

Пател: Конзулатот на САД во Истанбул останува отворен

Ана Ололовска

Турција ги обвини западните земји за „психолошка војна“

Горан Наумовски

Шведски министер: Го почитуваме договорот со Турција за НАТО, религијата не е дел од него

Ана Ололовска

Осум ракети паднаа во турска база во Ирак